ZiskejZdravi.cz

Biozahrada v prosinci

I když v prosinci zima teprve začíná, (i když letos asi začala již ke konci listopadu) přesto má pro nás zahradníky mnoho pozitivního. Odpočinku si sice ještě moc neužijeme, ale o vánocích a po nich se již můžeme plně věnovat rodinnému krbu a svým bližním. Po 21. prosinci se již začíná pomalu prodlužovat den a my se můžeme tak již těšit na jaro a novou zahradnickou sezónu.

Na záhonech můžeme sklízet mrazu odolné odrůdy růžičkové kapusty, kadeřávku, hlávkové kapusty, póru, polníčku, štěrbáku, špenátu a čekanky. Méně odolné odrůdy je třeba sklidit a uložit například do skleníku, či jiných vhodných prostor, kde kořeny založíme do hlíny nebo písku a proti většímu mrazu přikryjeme.

Čerstvou zeleninu si také můžeme zajistit v domácím prostředí. Pažitku vyryjeme, sestřihneme a zasadíme celý, případně část trsu do květináče. Přirychlovat si také můžeme petrželku a čekankové puky. Vyséváme si řeřichu a nakličujeme si semínka různých luštěnin, obilovin a jiných vhodných rostlin.

Na zahrádce pokračujeme s úklidem. Uložíme a případně nakonzervujeme nářadí. Vypustíme vodní řád, případně ho řádně zateplíme. Listí kompostujeme, případně jej ponecháme tam, kde nám nebude vadit, spíše naopak a využijeme jeho hnojivého účinku. Jen pozor na šíření chorob. To se týká především volné půdy a v ovocném sadě, kde ale musíme listí nejpozději začátkem jara posbírat a zkompostovat, aby se nestaly zdrojem dalšího napadení houbovými chorobami, které na listech přezimují.

Kontrolujeme uskladněnou zeleninu.

Jiří Pospíšilík



Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Příroda - v přírodě a na zahradě

Příroda - v přírodě a na zahradě