

Srpen jako měsíc léta má počasí ustálené a vyrovnané. Bývá obvykle sušší a část vláhy vynahradí vydatné rosy. To pomáhá povrchovým rostlinám, včetně hub a to nejen ty, které v lese sbíráme, ale také těm škodlivým na naší zahrádce. Je to měsíc letní pohody, sklizně zeleniny, zavařování, ale také možnost ještě zlepšit bilanci čerstvé zeleniny do naší kuchyně v podzimní části roku. Srpen jako druhý letní měsíc je přece jiný než červenec. Rána jsou již chladnější a také den se pomalu krátí.
Ovocná zahrada
Postupnou probírkou zrajících plodů pokračujeme ve sklizni letních odrůd jablek, hrušek, dále sklízíme meruňky a broskve. Sklízíme také ostružiny, hrozny nejranějších stolních odrůd révy vinné a případně i jahody remontantních odrůd.
Podpíráme větve s bohatou úrodou, aby se pod tíhou ovoce nerozlámaly. Důležité je to zejména u peckovin, které mají křehčí dřevo. Půdu okolo stromků nebo v pásech řady plečkujeme, okopáváme a zbavujeme plevelů, případně pokrýváme mulčem (drcená kůra nebo tráva...) pokud plochu okolo stromků nemáme zatravněnu. Za sucha zavlažujeme ovocné dřeviny, především ty zasazené na jaře. Připravujeme záhony pro výsadbu jahodníku. Máme-li dobře vyvinuté a zakořeněné sazenice jahodníku zakládáme novou výsadbu.
Po sklizni provedeme průklest angreštu a rybízu a odřežeme odplozené výhony maliníku.
- ochrana rostlin
Popadané a hnijící ovoce pravidelně sbíráme a dáváme do asanační jámy vyhloubené v koutě zahrady.
Pokud zjistíme potřebu ochrany pomocí feromonového lapače, ošetříme při teplém počasí jabloně a slivoně proti druhé generaci obalečů poškozujících plody přípravkem Biobit (Bacillus thuringiensis).
Okrasná zahrada
Balkonové květiny a květiny v mobilních nádobách pravidelně zaléváme. Podle potřeby zaléváme i ostatní okrasné rostliny. Můžeme odstraňovat odkvetlá květenství rostlin včetně růží. Podle potřeby vyvazujeme pnoucí rostliny. Sušíme květy vhodných rostlin do suché vazby.
Během srpna až začátkem září vysazujeme na záhony přepěstované sazenice dvouletek. Sázíme kosatce a pivoňky. Řízkujeme jehličnany.
Jiří Pospíšilík