ZiskejZdravi.cz

Biozahrada v srpnu

Srpen jako měsíc léta má počasí ustálené a vyrovnané. Bývá obvykle sušší a část vláhy vynahradí vydatné rosy. To pomáhá povrchovým rostlinám, včetně hub a to nejen ty, které v lese sbíráme, ale také těm škodlivým na naší zahrádce. Je to měsíc letní pohody, sklizně zeleniny, zavařování, ale také možnost ještě zlepšit bilanci čerstvé zeleniny do naší kuchyně v podzimní části roku. Srpen jako druhý letní měsíc je přece jiný než červenec. Rána jsou již chladnější a také den se pomalu krátí.

Zelenina

Musíme využít všeho dobrého, co nám tento teplý letní měsíc přináší, abychom co nejvíce ovlivnili kladnou bilanci naší práce na zahradě a sklizně zeleniny a ovoce. Proto ještě nadále odplevelujeme, případně mulčujeme, zaléváme a kypříme půdu kolem rostlin. Také ještě vyséváme a vysazujeme zeleninu k podzimní sklizni...

- venkovní stanoviště

Podle toho jak jsme využívali možnosti výsevů různé zeleniny, tak v tomto měsíci sklízíme. Především tedy sklízíme plodovou zeleninu: papriky, rajčata, okurky, lilek, cukety, patisony, melouny, listovou zeleninu: z košťálovin především zelí, brokolici, květák, ale i pekingské zelí, kapustu, kadeřávek, kedlubny, dále pak sklízíme cibuli, brambory, mrkev, petržel, řepu salátovou, kopr, mangold, salát hlávkový, ředkvičky...

Postupně přihrnujeme pór zemí, aby měl dlouhé vybělené a jemné stvoly.

Pro podzimní sklizeň je nejvyšší doba k výsevu a výsadbě pekingského zelí, salátu, špenátu, vodnice, dále pak k výsevu ředkví a ředkviček.. K přezimování pak vyséváme řapíkatý mangold, ozimou cibuli, salát, kapustu a nebo černý kořen a můžeme ještě vysazovat pórek. Upozorňuji na použití vhodných odrůd k přezimování a také na vhodné stanoviště a ochranu před zvěří, která si ráda vylepší jídelníček přes zimu vaší biozeleninkou.

Na uvolněném pozemku zaséváme vhodnou plodinu na zelené hnojení. V zahradnictví nepoužíváme brukvovitých rostlin. Použijeme zejména vikvovitých (peluška, bob) a jiných jako zejména svazenku...

- skleník, fóliovník, pařeniště

Ve sklenících a fóliovnících sklízíme plody teplomilných pěstovaných rostlin. Pokračujeme ve vyvazování rajčat a okurků. Vylamujeme pazochy u rajčat a pokud jsme ještě nezaštípli terminál, tak zaštípneme terminál, aby se mohly lépe vyvinout stávající plody rajčete. Nezapomínejme na řádné větrání.

- ochrana rostlin

Dle potřeby a možností používáme hnojivé, podpůrné a léčivé postřiky a zálivky z výluhů, či zákvasů kopřivy, kostivalu, heřmánku, přesličky, cibule ...(souhrnný přehled můžete najít v knize Česká biozahrada).

Rada do biozahrady. Ředkve a ředkvičky vyséváme na záhon po sklizené cibuli, případně česneku. Snížíme tak napadení pochmurnatkou. Případně můžeme porost stříkat výluhem z natě sklizeného česneku a cibule.

Záhony s podzimními košťálovinami (včetně ředkviček a ředkví) chráníme netkanou textilií před dřepčíky a plodomorkou zelnou, jejíž larvy poškozují vegetační vrcholy, takže se netvoří užitkové části pro sklizeň. Také pórek můžeme takto chránit před vrtalkou pórkovou, jejíž larvy poškozují stvoly, které pak zahnívají. Taktéž mrkev můžeme chránit netkanou textilií proti druhé generaci pochmurnatky mrkvové, jejíž larvy poškozují kořeny.

Proti dřepčíkům na brukvovité zelenině můžeme použít žluté lepové desky.

Ve sklenících a fóliovnících intenzívně větráme, neboť je v tomto měsíci silný tlak houbovitých chorob. K postřikům preventivních či kurativních používáme povolených látek (Polyversum) a také vhodných výluhů. (přeslička rolní, řebříček). Na plíseň okurkovou, či bramborovou na rajčatech můžete zkusit použít mléčného roztoku.(1díl mléka : 2-3 dílům vody).

 



Ovocná zahrada

Postupnou probírkou zrajících plodů pokračujeme ve sklizni letních odrůd jablek, hrušek, dále sklízíme meruňky a broskve. Sklízíme také ostružiny, hrozny nejranějších stolních odrůd révy vinné a případně i jahody remontantních odrůd.

Podpíráme větve s bohatou úrodou, aby se pod tíhou ovoce nerozlámaly. Důležité je to zejména u peckovin, které mají křehčí dřevo. Půdu okolo stromků nebo v pásech řady plečkujeme, okopáváme a zbavujeme plevelů, případně pokrýváme mulčem (drcená kůra nebo tráva...) pokud plochu okolo stromků nemáme zatravněnu. Za sucha zavlažujeme ovocné dřeviny, především ty zasazené na jaře. Připravujeme záhony pro výsadbu jahodníku. Máme-li dobře vyvinuté a zakořeněné sazenice jahodníku zakládáme novou výsadbu.

Po sklizni provedeme průklest angreštu a rybízu a odřežeme odplozené výhony maliníku.

- ochrana rostlin

Popadané a hnijící ovoce pravidelně sbíráme a dáváme do asanační jámy vyhloubené v koutě zahrady.

Pokud zjistíme potřebu ochrany pomocí feromonového lapače, ošetříme při teplém počasí jabloně a slivoně proti druhé generaci obalečů poškozujících plody přípravkem Biobit (Bacillus thuringiensis).

Okrasná zahrada

Balkonové květiny a květiny v mobilních nádobách pravidelně zaléváme. Podle potřeby zaléváme i ostatní okrasné rostliny. Můžeme odstraňovat odkvetlá květenství rostlin včetně růží. Podle potřeby vyvazujeme pnoucí rostliny. Sušíme květy vhodných rostlin do suché vazby.

Během srpna až začátkem září vysazujeme na záhony přepěstované sazenice dvouletek. Sázíme kosatce a pivoňky. Řízkujeme jehličnany.

Jiří Pospíšilík

 

 

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Příroda - v přírodě a na zahradě

Příroda - v přírodě a na zahradě