ZiskejZdravi.cz

Biozahrada v březnu

I když letošní zima byla mírná a také únor byl již jarního rázu, tak stále platí, že pro zahradníky je měsíc březen prvním jarním měsícem. Teplota vzduchu a půdy se zvyšuje. Výrazně se prodlužuje délka dne. Na 21. Března připadá jarní rovnodennost. Doba vegetačního klidu je už za námi a zhoršení počasí je již krátkodobějšího charakteru. Výrazně se tak zvyšuje podíl práce venku, na což se asi již všichni těšíme.

Zelenina

Jestliže jsme nestihli zrýt pozemek na podzim nebo během zimy, zryjeme jej nyní a připravíme záhony pro výsevy a výsadbu zeleniny. Pokud není pozemek nějak zhutněn a zaplevelen pak postačí povrch jen zkypřit a urovnat.

Doma můžeme pokračovat v rychlení zelenin pro získání čerstvé nati. Jedná se o řeřichu, pažitku, celer, petržel, cibuli a nebo bylinek a koření. Dokončujeme rychlení čekankových puků.

Sklízíme přezimovanou zeleninu jako je pórek, hlávková kapusta, kadeřavá kapusta, růžičková kapusta, pastinák a jiné. Také se začíná probouzet pažitka a petržel kadeřavá a mangold. Petržel a mangold sklízíme především než začnou tvořit květ.

V zelinářské části nám větší potěšení vzhledem k ještě chladnějšímu počasí dělá práce ve skleníku. Tam se věnujeme již dřívějším výsevům, přepichujeme již vzrostlé rostliny. Dodržujeme vztah tepla k zálivce, abychom nezvyšovali napadení rostlin houbovými chorobami. Proti houbovým chorobám u výsevů si můžeme pomoci Polyversem, případně Supresivitem. Pozor si již musíme dávat na zvyšující se sluneční intenzitu, která by nám mohla zhatit naši práci. A to tím, že se rychleji vysušuje zemina výsevů a dochází k přehřívání prostředí ve skleníku, zvyšování vlhkosti vzduchu a k velkému kolísání teplot.

Pro venkovní výsadbu duben/květen vyséváme ve skleníku nebo pařeništi dle druhu, odrůdy a termínu výsadby salát, kedlubny, květák, kapustu, brokolici, zelí, pekingské zelí, celer, pór, pažitku, rajčata, papriku, tykvovité rostliny, ale i tuřín k předpěstování sadby.

Pro výsadbu do pařeniště, fóliovníku a skleníku vyséváme rajčata, papriky, lilek, okurky.

Přímým výsevem vyséváme v pařeništi, fóliovníku a skleníku ředkvičky, mrkev, cibuli, špenát, petržel naťová, ale také můžeme i salát a jinou zeleninu vhodnou pro přímý výsev i když je rychlejší ji pěstovat z přísady.

Přímým výsevem ve volné půdě vyséváme mrkev, petržel, pastinák, černý kořen (do hrůbků...), cibuli, ředkve, ředkvičky, polníček, vodnici ale i salát, květák, špenát, hrách. Dále vysazujeme ještě zimní česnek (pokud nebyl zasázen na podzim), jarní česnek, cibuli ze sazečky a brambory. Dle počasí v daném roce můžeme vysazovat již i salát, květák, kapustu a zelí aj.

Při venkovních výsadbách a výsevech, ale i ve studených fóliových krytech a sklenících můžete k uspíšení sklizně a ke zvýšení ochrany proti nízkým teplotám používat netkanou textilii (a také černou mulčovací folii), kterou musíte řádně ukotvit a nechat dostatečný prostor k růstu rostlin.

Porosty vytrvalých bylinek na venkovním stanovišti prokypříme, případně vyplejeme a můžeme přihnojit kompostem.

Okrasná zahrada

U pokojových rostlin je vhodná doba k přesazování a případně i k dělení trsů a řízkování.

Můžeme vyhrabat trávníky a to co vyhrabeme dáme na kompost, případně mulčujeme nebo zaryjeme na vhodném místě. U růží odstraníme kryt a provedeme řez růží a to na 3 až 6 oček na loňských výhonech. V březnu je vhodná doba pro výsev téměř všech letniček. A to tedy i těch, které se vysévají již v lednu nebo únoru. Samozřejmě, že u těchto květin (petúnie...) se dočkáme květů o nějaký týden později.

Ovocná zahrada

Vyhrabané listí vhodně kompostovat, aby se nestalo zdrojem následné infikace ovocných stromů. Provádíme řez ovocných stromů a ještě dle počasí co nejdříve i řez révy vinné a větší řezné plochy ošetříme proti chorobám štěpařským voskem. Čistíme jahodník od starých zaschlých a nemocných listů. Můžeme zapravovat k ovocným stromům kompost. A samozřejmě, že v tomto měsíci vysazujeme ovocné stromky.

Ochrana rostlin

Provádíme mechanickou likvidaci částí rostlin černých rybízů, napadených vlnovníkem rybízovým, hnízd bekyně velkohlavé a jiných škůdců.

Při průklestu stromů a keřů odstraňujeme přednostně mechanicky poškozené (např. nalomené), chorobné nebo jinak poškozené větve.

Česnek (ale i pórek a cibuli) můžeme zakrýt netkanou textilí proti napadení vrtalkou pórkovou, molíku česnekovému (ten napadá až v dubnu a květnu) a jiným škůdcům.

Jiří PospíšilíkEshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Příroda - v přírodě a na zahradě

Příroda - v přírodě a na zahradě