ZiskejZdravi.cz

Biozahrada v dubnu

Tento měsíc je pro nás dosti významný. Počasí je pro naši práci již příjemnější a snažíme se proto využít každého vhodného okamžiku pro práci na zahradě. Letošní březen byl teplotně příznivý. Ale i tak doháníme, tedy to, co jsme v březnu nestihli, pokud jsme vůbec něco udělali, především na venkovních záhonech. (Vysetí rané mrkve, petržele, cibule nebo vysázení sazečky ...) To vše se dá ještě zachránit.

Zelenina

Dokončujeme sklizeň přezimovaných zelenin, zejména kapusty kadeřavé (kadeřávek), póru, salátu, špenátu nebo cibuli. Přezimovanou cibuli sklízíme na zeleno (s natí) nebo později jako suchou, kterou ale nemůžeme dlouho skladovat. V krátkém období začnou tyto zeleniny vybíhat do květu a pro upotřebení v domácnost by se jejich kvalita zhoršovala. Také jinak dobře přezimující kadeřavá petržel bude mít sklon k vybíhání do květu. Ovšem pro příští sklizňovou sezónu, od letošního léta do jara příštího roku si nyní můžeme vysít novou. Také můžeme již sklízet pažitku a pazochy chřestu. V klimaticky příznivých podmínkách můžeme začít sklízet již od poloviny dubna chřest a reveň (rebarboru).

venkovní stanoviště

Na záhonech pokračujeme v tomto měsíci s výsevem zeleniny. Vyséváme mrkev, petržel, pastinák a ředkvičky a ředkve. Tyto výsevy můžeme chránit netkanou textilií. Ze začátku pro přirychlení a později nám chrání před napadením škůdci, především mrkev proti napadení pochmurnatkou. Mrkev a petržel (i pastinák) doporučujeme vysévat na hrůbky pro snazší sklizeň této kořenové zeleniny. Ještě můžeme vysévat cibuli a nebo vysazovat sazečku.. Doporučujeme střídat řádky mrkve a i petržele s cibulí, případně s česnekem a pórkem. Cibuloviny odpuzují pochmurnatku a mrkev na oplátku odpuzuje molíka česnekového a květilku cibulovou. Dále vyséváme červenou řepu, mangold a hrách. Ke konci měsíce při příznivém průběhu počasí můžeme vysévat kukuřici, případně fazole a okurky (salátovky a nakladačky). Musíme to odhadnout tak, aby vzcházely až po mrazících v období tzv. ledových mužích (kolem 15. května). Sázíme brambory. Výsadbu začneme s předklíčenými ranými (viz bulletin EZ č. 18).

Podle počasí můžeme od počátku měsíce vysazovat na záhony salát a také košťálovou zeleninu (zelí, květák, kapustu, kedlubny, brokolici). Nevysazovat před očekávanými mrazy. Je-li sadba již dobře ujata, tak ji pozdější mrazy již nepoškodí. Doporučujeme vysazovat salát společně se zelím do řádku. Zelí se sází do většího sponu a tak se tam salát vejde a než se zelí rozroste, máme salát již vyřezán, takže si nekonkurují. Má to své výhody. Lépe zakryjeme povrch půdy, ušetříme plochu pro jinou zeleninu a práci při kultivaci půdy a navíc salát odpuzuje dřepčíky. I tyto výsadby můžeme zakrýt netkanou textílií, chránící výsadbu před chladem a případnými škůdci.

V tomto měsíci plečkujeme a odplevelujeme výsadby ozimého česneku, ozimé cibule, případně ozimého květáku, ale i jiných výsadeb zelenin jako topinamburů a chřestu.

skleník, fóliovník, pařeniště

Pro předpěstování si přísady vyséváme okurky salátovky a nakladačky a můžeme ještě i rajčata a lilek. Vyséváme ostatní tykvovité rostliny (cukety, dýně „Hokkaidó", patisony...). Také začneme vysévat letní salát.

Pokud zajistíme příznivou teplotu přitápěním, případně v pařeništi vyšší vrstvou hnoje, můžeme do pařeniště a skleníku vysazovat okurky, rajčata, papriky.

Skleníky, pařeniště, fóliovníky využíváme k přirychlení raných odrůd zelenin. Sklízíme první ředkvičky, hlávkový salát, případně i kedlubny. Uvolněnou plochu využíváme k výsadbě rajčat, paprik, okurků aj.

 



 

Ovocná zahrada

Pokračujeme ještě s vysazováním ovocných stomků. Okopáváme, kypříme a plečkujeme půdu pod korunami stromů. Pozor musíme dávat na podpovrchové kořeny. Nastýláme příkmenné pásy vhodnou organickou hmotou. V lokalitách s nebezpečím  pozdně jarních mrazů přesouváme mulčování až po odkvětu, protože holá a utužená půda vyzařuje nejvíce tepla, které může ochránit květy před nízkými teplotami.

Také můžeme vysazovat sazenice jahodníku.

Až do zdravého dřeva odstraňujeme namrzlé nebo jinak poškozené větve s příslušným ošetřením řezných ran.

Ani v tomto měsíci nezapomínejme na kontrolu uložených jablek ve sklepě.

Okrasná zahrada

Nezapomínejme i na okrasnou část našeho prostředí. Koncem měsíce můžeme vysazovat hlízy mečíků, cibule lilií, acidantér. Provedeme jarní řez růží, protože jim již nehrozí namrznutí. Vyséváme ještě do truhlíčků letničky.

Můžeme řezat, stříhat (tvarovat) časně kvetoucí jarní keře (zlatice - zlatý déšť, kdoulovec, zimolez, lýkovec). Doplníme substrát a nastýlku u venkovních okrasných dřevin a bylin. Zakládáme trávník.

Intenzivně pečujeme o přezimované balkonové rostliny nebo mladé rostliny z vlastního množení a jiné, které jsme na zimu uschovali v interiéru. Za pěkného počasí je postupně otužujeme a také pozvolna připravujeme na přímé sluneční záření.

Duben je přímo ideální pro základní způsob množení většiny trvalek a to dělením trsů. Řízkujeme některé jehličnaté dřeviny jako zeravy, cypříšky, jalovce nebo tis. Řízky nesmí být narašené. Odebíráme je s patkou nebozez. Řízky pícháme do substrátu složeného z rašeliny a perlitu nebo křemičitého písku v poměru 1:1 a nebo jen do perlitu.

Ochrana rostlin

Ještě můžeme provádět mechanickou likvidaci částí rostlin černých rybízů, napadených vlnovníkem rybízovým, hnízd bekyně velkohlavé a jiných škůdců.

Česnek (ale i pórek a cibuli) můžeme zakrýt netkanou textilí proti napadení houbomilkou česnekovou a vrtalkou pórkovou a jiným škůdcům. Česnek sázený na podzim musíme zakrýt již po výsadbě.

Netkanou textilií zakrýváme také vysazované brukvovité rostliny - košťáloviny, aby textilie chránila rostliny (před květilkou zelnou, dřepčíky aj.). Taktéž můžeme zakrývat porosty mrkve, petržele (před pochmurnatkou) a ředkviček a ředkví (před květilkou zelnou, dřepčíky aj.).

Čistíme jahodník od starých zaschlých a nemocných listů.

 

 

Jiří Pospíšilík

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Příroda - v přírodě a na zahradě

Příroda - v přírodě a na zahradě