

Tento měsíc je pro nás dosti významný. Počasí je pro naši práci již příjemnější a snažíme se proto využít každého vhodného okamžiku pro práci na zahradě. Letošní březen byl teplotně příznivý. Ale i tak doháníme, tedy to, co jsme v březnu nestihli, pokud jsme vůbec něco udělali, především na venkovních záhonech. (Vysetí rané mrkve, petržele, cibule nebo vysázení sazečky ...) To vše se dá ještě zachránit.
Ovocná zahrada
Pokračujeme ještě s vysazováním ovocných stomků. Okopáváme, kypříme a plečkujeme půdu pod korunami stromů. Pozor musíme dávat na podpovrchové kořeny. Nastýláme příkmenné pásy vhodnou organickou hmotou. V lokalitách s nebezpečím pozdně jarních mrazů přesouváme mulčování až po odkvětu, protože holá a utužená půda vyzařuje nejvíce tepla, které může ochránit květy před nízkými teplotami.
Také můžeme vysazovat sazenice jahodníku.
Až do zdravého dřeva odstraňujeme namrzlé nebo jinak poškozené větve s příslušným ošetřením řezných ran.
Ani v tomto měsíci nezapomínejme na kontrolu uložených jablek ve sklepě.
Okrasná zahrada
Nezapomínejme i na okrasnou část našeho prostředí. Koncem měsíce můžeme vysazovat hlízy mečíků, cibule lilií, acidantér. Provedeme jarní řez růží, protože jim již nehrozí namrznutí. Vyséváme ještě do truhlíčků letničky.
Můžeme řezat, stříhat (tvarovat) časně kvetoucí jarní keře (zlatice - zlatý déšť, kdoulovec, zimolez, lýkovec). Doplníme substrát a nastýlku u venkovních okrasných dřevin a bylin. Zakládáme trávník.
Intenzivně pečujeme o přezimované balkonové rostliny nebo mladé rostliny z vlastního množení a jiné, které jsme na zimu uschovali v interiéru. Za pěkného počasí je postupně otužujeme a také pozvolna připravujeme na přímé sluneční záření.
Duben je přímo ideální pro základní způsob množení většiny trvalek a to dělením trsů. Řízkujeme některé jehličnaté dřeviny jako zeravy, cypříšky, jalovce nebo tis. Řízky nesmí být narašené. Odebíráme je s patkou nebozez. Řízky pícháme do substrátu složeného z rašeliny a perlitu nebo křemičitého písku v poměru 1:1 a nebo jen do perlitu.
Ochrana rostlin
Ještě můžeme provádět mechanickou likvidaci částí rostlin černých rybízů, napadených vlnovníkem rybízovým, hnízd bekyně velkohlavé a jiných škůdců.
Česnek (ale i pórek a cibuli) můžeme zakrýt netkanou textilí proti napadení houbomilkou česnekovou a vrtalkou pórkovou a jiným škůdcům. Česnek sázený na podzim musíme zakrýt již po výsadbě.
Netkanou textilií zakrýváme také vysazované brukvovité rostliny - košťáloviny, aby textilie chránila rostliny (před květilkou zelnou, dřepčíky aj.). Taktéž můžeme zakrývat porosty mrkve, petržele (před pochmurnatkou) a ředkviček a ředkví (před květilkou zelnou, dřepčíky aj.).
Čistíme jahodník od starých zaschlých a nemocných listů.
Jiří Pospíšilík