ZiskejZdravi.cz

Biozahrada v únoru

Zima v únoru je ještě plná mrazivé síly, ale my zahradníci již pociťujeme a vnímáme onen sílící hlas přírody, který nám vhání energii do těla a naše aktivita roste, čím více se blížíme k jaru. A při teplejším slunečném dni bychom nejraději začali pracovat na záhonu. Ale i toho se již ke konci měsíce můžeme dočkat pokud nám to půdní stav dovolí.

Pokud máme na záhonu ještě přezimující zeleninu, tak ji dle potřeby průběžně sklízíme, jako je hlávková, růžičková a kadeřavá kapusta, pórek, špenát, topinambury, polníček a jiné podle našich klimatických podmínek (mrkev, pastinák...). Kontrolujeme uskladněné ovoce a zeleninu. Rychlíme čekankové puky a můžeme si nakličovat vhodná semena (řeřicha obiloviny, luštěniny, vojtěšku...).

Připravujeme si pařeniště. Kdo chce přirychlit zeleninu v pařeništi teplem z hnoje, tak ho již nyní zakládá, pokud již má připravenou přísadu salátu nebo kedluben a nebo ho chce využít k jinému účelu (přímý výsev ředkviček...).

V únoru už můžeme začít předkličovat rané brambory. Pokud je půda již obdělávatelná, tak můžeme vysévat mrkev, petržel, polníček, pór, cibule, černý kořen, ale i hrách nebo salát. Ve vytápěném skleníku vyséváme pro vypěstování si vlastní přísady dle potřeby celer bulvový a řapíkatý, papriku, salát, kedlubny, ranou kapustu, zelí, květák, okurky salátovky a jinou zeleninu, kterou budeme chtít rychlit, případně vysazovat přímo do volné půdy. Možnosti jsou zde veliké jak obohatit sortiment zeleniny s co nejranější sklizní, ale vše je podmíněno našimi podmínkami, zimním počasím v daném roce, ale hlavně také naší touhou a dovedností. Vysévat musíme pouze vhodné odrůdy pro dané období. Každý si musí sám zhodnotit kdy bude co vysévat. Zda bude topit a nebo bude pěstovat zeleninu přirozenějším a tím i ekologičtějším způsobem a počká až na příznivější jarní teploty.

Také je potřeba vysévat okrasné květiny a bylinky, které pomaleji rostou a pokud chceme, aby nám brzo kvetly (petúnie, celosie, bazalka, pažitka, ... ).

Plno jarní energie na těle, na duši a na zahrádce přeje

Jirka PospíšilíkEshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Příroda - v přírodě a na zahradě

Příroda - v přírodě a na zahradě