ZiskejZdravi.cz

Biozahrada v červenci

První prázdninový měsíc, který je před námi je pro zahradníky obdobím sklizně zeleniny a ovoce. Míra práce je odvislá na počasí v červnu a na intenzitě obdělávání a vysazování a setí nové zeleniny.

Zelenina

Dokud se zelenina plně nezapojí a listy nezakryje povrch půdy, tedy do okamžiku, kdy vytvoří již nepříznivé podmínky k růstu plevele, do tehdy budeme pečlivě odplevelovat a také prokypřovat půdu, případně mulčovat. Plevel pak můžeme využít různě. Můžeme jej kompostovat, vhodné rostliny jako léčivku, jiné k podpůrným výluhům nebo použít jako mulč.

Za sucha proléváme kompost vodou, případně močůvkou. U močůvky opatrně jen tolik, kolik je schopen vsáknout.

- venkovní stanoviště

Věnujeme se závlaze, pletí, okopávání, kypření, případně jednocení a jiné práci. Sledujeme, jak nám rostliny rostou, zda nejsou napadány škůdci a podle toho přijímáme účinná bio opatření.

Dle potřeby a možností používáme hnojivé, podpůrné a léčivé postřiky a zálivky z výluhů, či zákvasů kopřivy, kostivalu, heřmánku, přesličky cibule ...(souhrnný přehled můžete najít v knize Česká biozahrada).

V červenci začíná na záhonech dozrávat plodová zelenina. mezi nejoblíbenější a nejčastěji pěstované druhy patří rajčata, okurky, cukety a různé jiné tykve, fazolky a papriky. Sklízíme také saláty, ředkvičky a ředkve, kedlubny, mrkev, hrášek, rané košťáloviny (kapustu hlávkovou, brokolici, květák), cibulku a česnek na zeleno a rané brambory.

Vysazujeme pórek, především vhodné odrůdy pro přezimování. Vyséváme a pěstujeme přísadu pro raně podzimní a podzimní sklizeň a to zejména salát, kedlubny, brokolici, špenát, pekingské zelí, endivii, fenykl, hrách, vodnice, kopr a hlávková čekanka.

Ze začátku měsíce je možno ještě vysazovat květák. Ke konci měsíce začíná vhodné období pro výsev všech typů ředkví a také ředkviček a špenátu. Ke konci měsíce také již můžeme sklízet cibuli ze sazečky jakmile nať u dvou třetin rostlin sama polehne. A podzimní česnek když se stvoly s palicemi narovnají. Nepaličák sklízíme zpravidla o něco dříve.

Na uvolněném pozemku zaséváme vhodnou plodinu na zelené hnojení. V zahradnictví nepoužíváme brukvovitých rostlin. Použijeme zejména vikvovitých (peluška, bob) a jiných jako zejména svazenku...

- skleník, fóliovník, pařeniště

Ve sklenících a fóliovnících sklízíme plody teplomilných pěstovaných rostlin. Pokračujeme ve vyvazování rajčat a okurků. Vylamujeme pazochy u rajčat a ke konci měsíce zaštipujeme terminál, aby se mohly lépe vyvinout stávající plody rajčete. Nezapomínejme na řádné větrání.

- ochrana rostlin

Záhony s podzimními košťálovinami (včetně ředkviček a ředkví) chráníme netkanou textilií před dřepčíky a plodomorkou zelnou, jejíž larvy poškozují vegetační vrcholy, takže se netvoří užitkové části pro sklizeň. Také pórek můžeme takto chránit před vrtalkou pórkovou.

 



Ovocná zahrada

Pokračujeme a nebo začínáme se sklizni angreštu, rybízu, malin, třešní, višní, meruněk, jablek, hrušek, broskví a jahod...

Půdu okolo stromků nebo v pásech řady plečkujeme, okopáváme a zbavujeme plevelů, případně pokrýváme mulčem (drcená kůra nebo tráva...) pokud plochu okolo stromků nemáme zatravněnu. Za sucha zavlažujeme ovocné dřeviny, především ty zasazené na jaře. Připravujeme záhony pro výsadbu jahodníku. Máme-li dobře vyvinuté a zakořeněné sazenice jahodníku zakládáme novou výsadbu.

- ochrana rostlin

Jakmile začnou třešně žloutnout, vyvěsíme do korun žluté lepové desky na vrtuli třešňovou. Proti pozdní červivost jablek a hrušek, kterou od července působí housenky obaleče jablečného můžeme použít několik postupů. Koncem června až počátkem července upevníme na kmeny asi 0,5 m nad zemí pásy z vlnité lepenky. V nich se ukryjí housenky, které vylezly z napadených plodů. Počátkem zimy pásy sejmeme a spálíme. V biologické ochraně můžeme použít postřiku přípravkem Biobit (Bacillus thuringiensis). Aby byl účinný, má být teplota v době postřiku nejméně 15 stupňů a housenky obaleče mají být v nejmladším vývojovém stadiu, což je zhruba 5 - 7 dní po vrcholu letové vlny určené podle feromonového lapače. Po prvním postřiku se pokračuje ve sledování náletu obaleče do feromonového lapače a obdobně se stanoví jeho případný další termín. Pokud se tyto lapače umístí ve vzdálenosti 20 m od sebe, lze samečky obaleče natolik vychytat, že samičky pak kladou neoplozená vajíčka a další ochrana není již nutná.

Tento měsíc je také obdobím zpracování a konzervování ovoce. Proto přikládám jeden recept na zdravé zavařování. Zavařujte plně vyzrálé plody ovoce, které pokud to není nutné neumývejte, pokud je to nutné vzhledem k nečistotě, tak plody umyjte a nechejte oschnout. Plody dejte do oschlých čistých sklenic až po vrch. Jako konzervační činidlo stačí dát na vrch špetku soli. Následující postup je tradiční. Zadělat víčkem a sterilizovat. Stačí pouze po nezbytně nutnou dobu ke zničení choroboplodných zárodků. Protože používám plně vyzrálé ovoce není nutno jej sterilizovat, aby změklo a není nutno je přislazovat. Nepřidává se žádná voda a zavařuje se ve vlastní šťávě. Takto lze zavařovat veškeré ovoce včetně bobulovin.

Okrasná zahrada

Balkonové květiny a květiny v mobilních nádobách pravidelně zaléváme. Podle potřeby zaléváme i ostatní okrasné rostliny. Můžeme odstraňovat odkvetlá květenství rostlin včetně růží. Podle potřeby vyvazujeme pnoucí rostliny. Začínáme sušit květy vhodných rostlin do suché vazby.

Jiří Pospíšilík

 

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Příroda - v přírodě a na zahradě

Příroda - v přírodě a na zahradě