ZiskejZdravi.cz

Biozahrada v září

Tímto měsícem začíná meteorologický podzim a tak velmi záleží jaké počasí v průběhu září bude. Jistě si každý z nás přeje, aby bylo příznivé, pokud možno teplé a slunečné, aby babí léto prodloužilo letní pohodu. Nám zahradníkům, zelenině a ovoci by to vyhovovalo, ale je potřeba vláhy pro ozimé obilniny...

Zelenina

Musíme využít všeho dobrého, co nám tento podzimní měsíc měsíc přináší, abychom co nejvíce ovlivnili kladnou bilanci naší práce na zahradě a sklizně zeleniny a ovoce. Proto ještě nadále odplevelujeme, případně mulčujeme , zaléváme a kypříme půdu kolem rostlin. Také ještě vyséváme a vysazujeme zeleninu ke sklizni v příštím roce...

venkovní stanoviště

Sklízíme plodovou zeleninu (papriku, lilek, melouny ...) a pokud nám ještě vydržely zdravé porosty, tak sklízíme rajčata a okurky. sklízíme také tykvovité plody (cukety, patizony, dýně Hokkaidó a ostatní dýně a tykve), dále postupně sklízíme kořenovou zeleninu (mrkev, petržel, červenou řepu nebo celer, pastinák, černý kořen) a samozřejmě košťálovou zeleninu (květák, brokolici, zelí, kapustu hlávkovou, kadeřavou, ale i růžičkovou, pekingské zelí, kedlubny, giganty ...) Průběžně také sklízíme ředkvičky, ředkve, saláty, pórek, mangold, špenát, fenykl, tuřín, vodnici, cibuli lahůdkovou, ale i cibuli normální pěstovanou ze semene.

U růžičkové kapusty odřežeme vrcholovou listovou část, aby se posílil růst růžiček. Ale pokud ji máme k přezimování, tak nic neořezáváme.

V září dle našich podmínek můžeme ještě vysévat ředkvičky, salát, kozlíček polníček, kopr a případně vysazovat i pekingské zelí (rannější odrůdy). Při výsevu do pařenišť, případně do fóliovníku, či skleníku máme větší jistotu dobré sklizně v případě nepříznivého průběhu počasí v září. K přezimování můžeme vysévat vhodné odrůdy ozimého salátu a špenátu. Začátkem měsíce můžeme ještě vysazovat jahody a také vysévat černý kořen, špenát a polníček pro sklizeň v příštím roce.

Uvolněné záhony po sklizni oséváme rostlinami na zelené hnojení např. svazenkou. V žádném případě nedoporučuji osévat brukvovitými jako je řepka, hořčice, případně ředkev olejná. Vystavovali bychom se tak zvýšenému výskytu chorob a škůdců na brukvovitých rostlinách.

- skleník, fóliovník, pařeniště

Ve sklenících a fóliovnících sklízíme plody teplomilných pěstovaných rostlin. Na uvolněné místo můžeme vysévat ředkvičky, případně vysazovat salát, pekingské zelí.

- ochrana rostlin

netkanou textilií chráníme pórek proti vrtalce pórkové a mrkev proti pochmurnatce mrkvové. Netkanou textilii můžeme použít i pro přirychlení vyseté a vysázené zeleniny a také jako ochranu proti případným mrazíkům.

Ovocná zahrada

Sklízíme podzimní odrůdy jádrovin, slivoní, broskvoní a ořechy. pokračujeme ve sklizni stolních hroznů. Sklízíme také plody netradičních druhů ovoce dřínky, jeřabiny, agónie, šípky...).

Ve sladovacích prostorách snižujeme teplotu větráním, zejména přes noc a časně zrána, abychom předešli přezrávání uloženého ovoce.

- ochrana rostlin

Popadané a hnijící ovoce pravidelně sbíráme a dáváme do asanační jámy vyhloubené v koutě zahrady.

Na ochranu proti píďalkám opatříme kmeny stromůi opěrné kůly lepovými pásy, které zabrání samičkám těchto motýlů lézt do korun a klást tam vajíčka. Nevysychvý ep natíáme na nepromokavý papír, ne přímo na kůru stromů.

Uložené ovoce pravidelně kontrolujeme a kazící se vyřazujeme.

Okrasná zahrada

Pokojové květiny, které byly v zahradě odklidíme včas do místnosti aby je nečekané předčasné mrazíky nepoškodily.

Počátkem měsíce sázíme dvouletky a pokud jsme to nestihli v srpnu, tak i drobné cibuloviny, lilii bělostnou, kosatce a pivoňky.

V polovině září začínáme vysazovat trvalky kvetoucí na jaře až počátkem léta, hyacinty, tulipány a lilie (mimo lilie bělostné). Narcisy vysazujeme až klesne teplota půdy pod 12 st. Celsia.

Jiří Pospíšilík



Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Příroda - v přírodě a na zahradě

Příroda - v přírodě a na zahradě