ZiskejZdravi.cz

Biozahrada v lednu

V lednu se již začne výrazněji prodlužovat den, ale i přesto zahradníci zůstávají v relativním klidu. Užívají volna, odpočívají, navštěvují své blízké. Studují literaturu, prochází se po svých pozemcích a přemýšlí co by se dalo změnit a vylepšit. Věnují se nářadí a strojům, aby bylo připraveno na novou sezónu. Kontrolují a přebírají uskladněnou zeleninu.

Dolaďujeme osevní plán a nakupujeme bioosivo, pokud se nám nabízí. Zde bych chtěl jen připomenout, že bioosivo zeleniny nabízí firma Bejo zaden a firma Reprosam a z našich osivářských firem pak Semo Smržice a Seva Sead Valtice.

Pokud počasí dovolí můžeme překopávat kompost a rýt záhonky, na které dříve nezbyl čas. Venkovní záhony s přezimujícím porostem špenátu, kapusty, póru, případně salátu chráníme před okusem zvěří a případně před mrazem. Tuto zeleninu také dle potřeby sklízíme. Přes zimu můžeme také sklízet topinambury a černý kořen.

Rychlíme uskladněné kořeny čekanky. Ve vhodných nádobách rychlíme také natě pažitky, petržele a celeru, případně řeřichu. Můžeme si nakličovat luštěniny a jiné vhodné osivo k nakličování, které se dá nakoupit. Pro výsevy si můžeme nachystat kvalitní zeminu, kterou je vhodné tepelně propařit. Pokud máme vhodné podmínky k pěstování ve skleníku, pařeništi v zimě, můžeme vysévat vhodné odrůdy salátu, ke konci měsíce pak celer, (papriku) a letničky, které potřebují dlouhé předpěstování nebo chceme brzo sklízet plody. Toto je vždy velmi energeticky náročné a velmi těžko se nám daří zajistit rostlinám to potřebné ve vhodném poměru jako je světlo, teplo a závlaha. Proto já osobně výsevy posouvám do příznivějších jarnějších termínů. To vše si musí každý sám zhodnotit a vyzkoušet.

Přeji nám všem, abychom byli dobrými zahradníky svých zahrádek a také svých myšlenek, aby se nám na nich nerozmohlo býlí, ale aby nám na nich vyrostlo dobré a zdravé ovoce a zelenina pro užitek a pro radost.

Radost a lásku na svých zahrádkách fyzických a duševních přeje

Jiří Pospíšilík

 Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Příroda - v přírodě a na zahradě

Příroda - v přírodě a na zahradě