ZiskejZdravi.cz

Biozahrada v říjnu

Říjnem nastupuje podzim do své plnosti. Počátkem měsíce si ponechává dozvuky babího léta, ale ke konci již může připomínat dušičkové počasí. Ochlazuje se a půda po dešti již tak nevysychá a proto využíváme plně pěkného počasí pro sklizeň zeleniny na uskladnění, aby nám nehnila a dlouho vydržela.

Zelenina

Zeleninu na uskladnění sklízíme za sucha, aby nám zelenina nehnila, případně ji necháme oschnout před uložením do sklepa.

- venkovní stanoviště

V zeleninové zahradě dokončujeme sklizeň plodové zeleniny (rajčata, paprika, dýně, patizony, cukety...). Průběžně sklízíme saláty, ředkvičky, ředkve, kedlubny, pekingské a čínské zelí, květák, brokolici, zelí, kapustu (hlávkovou, růžičkovou, kadeřavou), čekanku, špenát, mrkev, petržel, pastinák, celer, pórek, mangold, červenou řepu, tuřín, vodnici... Pro uskladnění sklízíme za sucha, očistíme zeleninu a uskladníme. Pokud jsme nuceni zeleninu umývat, pak ji necháme řádně oschnout. V menším množství můžeme košťáloviny uskladnit i s kořeny. Sklízíme také křen, který také můžeme opět sázet (kořen o síle tužky, délky 10 cm). Vysazovat můžeme česnek a případně si vyzkoušet i cibuli ze sazečky. Sklízíme také topinambury k uskladnění nebo je můžeme nechat na záhonu a sklízet čerstvé hlízy během zimy. Také je můžeme již nasadit.

Na záhonu mohou zůstat vhodné odrůdy (mrazuvzdorné) pórku, kapusty, špenát (pozor na zajíce, srnky), pastinák, černý kořen (pozor na myši). Připravíme si pažitku, petržel, cibulku aj. k zimnímu rychlení.

Začínáme připravovat půdu pro pěstování zeleniny v příštím roce. Rozvezeme a zaryjeme kompost. Odstraníme natě rostlin v chřestu.

- skleník, fóliovník, pařeniště

Dokončujeme sklizeň plodové zeleniny (rajčata, paprika, okurky). A sklízíme saláty, ředkvičky, kedlubny, případně i jinou zeleninu, pokud jsme si ji nasadily na uvolněnou plochu.

Ovocná zahrada

Sklízíme jablka a hrušky na uskladnění, švestky pak pro zpracování. Ke konci měsíce je vhodná doba pro výsadbu ovocných stromů. K tomu jen mohu připomenout, aby si každý dobře zvážil co a jak bude pěstovat. Jaké je oslunění, směr větru, hladina spodní vody, vhodnost odrůdy, rezistentnost, typ podnože...

Okrasná zahrada

Vysazujeme růže a okrasné dřeviny. Ukončíme výsadbu cibulí tulipánů, hyacintů, řebčíků a narcisů.

Po prvních mrazících sklízíme k uskladnění hlízy jiřinek a begonií do chladné, ale bezmrazé místnosti s přiměřenou vzdušnou vlhkostí, aby hlízy nevysychaly, ani za vlhka neplesnivěly.

Stálezelené dřeviny ke konci měsíce důkladně zavlažíme, především za sucha, aby měly přes zimu dostatek vody potřebné k životně důležitým fyziologickým pochodům.

Jiří PospíšilíkEshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Eshop - ekodrogerie, byliny, potraviny

Příroda - v přírodě a na zahradě

Příroda - v přírodě a na zahradě